Sepp Blatter na výslechu. Vysílací práva měl prodat hluboko pod cenou

Curych - Končící šéf Mezinárodní fotbalové federace FIFA má problém. Nově ho vyšetřují švýcarští vyšetřovatelé, kteří ho viní ze zpronevěry. I kvůli tomu v pátek během odpoledne nečekaně zrušila FIFA jeho tiskovou konferenci a to bez udání důvodu. Poté vyšlo najevo, že devětasedmdesátiletého švýcarského fotbalového funkcionáře vyslýchali a to kvůli prodeji vysílacích práv pro středoamerickou oblast na mistrovství světa. Před deseti lety je měl totiž prodat Jacku Warnerovi, místopředsedovi FIFA, hluboko pod cenou.

Přidejte svůj názor

Odstupující prezident federace FIFA Sepp Blatter

A za kolik, že měl tato vysílací práva Sepp Blatter prodat? Konkrétně za 250 000 dolarů, jednalo se o vysílací práva na světový šampionát roku 2010. Vysílací právě na šampionát roku 2014 pak měl prodat za 350 000. A však obratem měl tato práva prodat údajně za 15 až 20 milionů dolarů.

Švýcarští vyšetřovatelé se tak kromě toho zajímají o podezřelou platbu, která se uskutečnila před čtyřmi lety. Má se jednat o tom, že z účtu FIFA přistálo na účet Michela Platiniho, mimochodem nynějšího šéfa Evropské fotbalové federace a také kandidáta na nového šéfa FIFA, dva miliony švýcarských franků. Ty měl někdejší francouzský fotbalový reprezentant dostat za svou práci pro FIFA mezi lety 1999 a 2002. I Michela Platiniho proto vyslýchali švýcarské úřady, které také provedli během pátečního dne razii v samotném sídle FIFA.

Připomeňme, že celá aféra kolem FIFA vypukla letos ke konci května a to těsně před uskutečněním valné hromady FIFA, kde se konala volba samotného prezidenta této federace. Tehdy se uskutečnila razie v curyšském sídle FIFA a bylo při ní zatčeno devět vysoce postavených fotbalových funkcionářů, kteří byli obviněni z úplatkářství. Kromě nich bylo ze stejného činu obviněna i pětice spolupracovníků firem, které se zabývají prodejem vysílacích práv. Před týdnem se objevila zpráva o tom, že byl ze své funkce uvolněn Jérome Valcke, jenž je generálním sekretářem a jenž si měl vydělat na prodeji vstupenek, ovšem na černém trhu.

Sepp Blatter měl na dnešní tiskové konferenci mluvit o světovém šampionátu v roce 2022, který se bude konat v Kataru. V tiskovém prohlášení se zpřesňuje termín tohoto kontroverzního mistrovství. Kvůli klimatickým podmínkám se poprvé nebude kona v létě, ale mezi 21. listopadem a 18. prosincem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asistent rozhodčího z derby: přiznal, že chyboval a sešívaným se omluvil

18.09.2017 18:48 Aktualizováno Praha - Že se právě o této situaci bude po nedělním 288. derby pražských "S" mezi Slavií a Spartou…

Pochod černých sparťanů vyrazil na derby. Hořely dýmovnice, 25 osob…

17.09.2017 21:04 Aktualizováno Praha - Několik set černě oděných fanoušků fotbalové Sparty se vydalo z Letné do centra Prahy a…

Slavii neuznaný regulérní gól nerozhodil, v derby se Spartou nakonec…

17.09.2017 20:10 Praha - V rámci 7. kola Het ligy, tedy české nejvyšší fotbalové soutěže, které je na programu o…

Slovácko už v dalším zápase nepovede kouč Levý. Přesenul se do managementu

14.09.2017 13:40 Uherské Hradiště - Po Brnu a jeho nedávném rozloučení se s koučem Svatoplukem Habancem se po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama