Kdo kandiduje do čela FIFA? Šejk z Bahrajnu i generální sekretář UEFA

Curych - Do pondělní půlnoci mají zájemci o nejvyšší post v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA odevzdat své přihlášky k tomu, aby se mohli 26. února 2016 zúčastnit očekávané volby prezidenta FIFA. Už nyní je tak jasné, že se této volby zúčastní například bahrajnský šejk Salmán bin Ibráhím Chalífa, který během pondělního dne dle agentury AP podal oficiálně svou přihlášku. Jeho soupeřem bude kromě jiných i šéf liberijského fotbalu Musa Bility. I když měla Evropská fotbalová federace UEFA svého kandidáta, kterému v minulosti vyjádřila podporu a to samotného šéfa Michela Platiniho, během pondělka se tu objevil další kandidát z řad UEFA. Jedná se o generálního sekretáře Gianniho Infantina, který by měl do půlnoci svou přihlášku odevzdat a kterému už UEFA v pondělí vyjádřila svou podporu. Kdo se ale voleb nezúčastní, tak tím je Čong Mng-jun z Jižní Koreje, někdejší viceprezident FIFA je totiž potrestán Etickou komisí FIFA a to tak, že šest let nesmí působit ve vysokých funkcích, co se fotbalu týče. Důvodem je porušení etického kodexu při kandidatuře Koreje na pořádání světového šampionátu v roce 2022.

Přidejte svůj názor

U švýcarského soudu se snažil korejský miliardář domoci o dočasné přerušení trestu, neuspěl však a tak nakonec kandidaturu na nejvyšší post FIFA vzdal. "Kvůli trestu od etické komise nestihnu dnešní uzávěrku kandidatur," stálo v prohlášení Čong Mong-juna.

Už v neděli své přihlášky podali i další osobnosti, které se chtějí v únoru mezi sebou utkat o post šéfa světového fotbalu. Jak informovala bahrajnská zpravodajská agentura, o zmíněný post bude usilovat bahrajnský šejk, jenž je zároveň  i prezidentem asijské konfederace, Salmán bin Ibráhím Chalífa. Podle dalších informací je tento kandidát spolupracuje s Ahmadym Fahadem Ahmedem As-Sabahem, kuvajtským šejkem, který je jak ve výkonném výboru FIFA, tak i ve skupině, která má v současné době za úkol refomovat Mezinárodní fotbalovou federaci po aféře kolem prodeje vysílacích práv, kvůli které bylo ke konci května, těsně před volbou prezidenta FIFA, zatčeno několik vysoce postavených fotbalových funkcionářů FIFA. Připomeňme, že ve zmíněné květnové volbě zvítězil Sepp Blatter, ten ale po pár dnech neunesl tlak ze strany veřejnosti a dal tak svou funkci k dispozici.

Bahrajnský šejk Salmám nejprve podporoval Michela Platiniho, současného šéfa UEFA, ten to ale nemá zrovna jednoduché. Je podzřelý z toho, že v roce 2011 obdržel z účtu FIFA 2 miliony švýcarských franků a i kvůli tomu byl společně s končícím šéfem FIFA Seppem Blatterem před několika týdny suspendován Etickou komisí FIFA na 90 dnů ze své funkce předsedy UEFA (v případě Blattera samozřejmě z funkce předsedy FIFA).

Dalšími kandidáty na post prezidenta FIFA jsou zmíněný Michel Platini, někdejší kapitán fotbalové reprezentace Trinidadu a Tobaga David Nakhid, bývalý generální sekretář FIFA Jérome Champagne z Francie, Tokyo Sexwale, jihoafrický obchodník, jenž byl vězněn v dobách apartheidu. Voleb se zúčastní tedy i Musa Bility, šéf liberijského fotbalu, za kterým stojí 25 afrických fotbalových asociací. "Chtěl jsem si být jistý, že účast v kampani bude stát za to," připomněl  Bility to, že před časem mu výkonný výbor Africké fotbalové konfederace podporru nevyslovil.

Do půlnoci by se měl ještě do voleb přihlásit generální sekretář UEFA Infantino, pro nějž by zástupci UEFA hlasovali v případě, kdyby aktuální kauza srazila Michela Platiniho. "Věříme, že Gianni Infantino má všechny potřebné kvality, aby se mohl ucházet o tuto roli a mohl vést FIFA k reformám a navrácení důvěry. Má naši plnou podporu. Nyní získává potřebné nominační hlasy a svou kandidaturu oznámí později," píše ve svém prohlášení výkonný výbor UEFA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asistent rozhodčího z derby: přiznal, že chyboval a sešívaným se omluvil

18.09.2017 18:48 Aktualizováno Praha - Že se právě o této situaci bude po nedělním 288. derby pražských "S" mezi Slavií a Spartou…

Pochod černých sparťanů vyrazil na derby. Hořely dýmovnice, 25 osob…

17.09.2017 21:04 Aktualizováno Praha - Několik set černě oděných fanoušků fotbalové Sparty se vydalo z Letné do centra Prahy a…

Slavii neuznaný regulérní gól nerozhodil, v derby se Spartou nakonec…

17.09.2017 20:10 Praha - V rámci 7. kola Het ligy, tedy české nejvyšší fotbalové soutěže, které je na programu o…

Slovácko už v dalším zápase nepovede kouč Levý. Přesenul se do managementu

14.09.2017 13:40 Uherské Hradiště - Po Brnu a jeho nedávném rozloučení se s koučem Svatoplukem Habancem se po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama