Liga by měla přejít na placený kanál, řekl Pelta. Mluvil i o roztržce mezi Slavií a Horníkem

Praha - Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta se ve středu vyjádřil hned k aktuálnímu dění v tuzemském fotbale. Mluvil například o jednání kolem samostatné ligy, do kterého se zaangažoval i někdejší fotbalový boss Vlastimil Košťál, o spolupráci s Číňany, současném mediálním trhu či o roztržce mezi sportovním ředitelem Jablonce, kterému Pelta šéfuje, Ivanem Horníkem a pražskou Slavií.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Fotbal, ilustrační fotografie

Český fotbal vstupuje do roku 2016, tedy do roku, kdy by se měla na tuzemské fotbalové scéně uskutečnit jedna významná změna a to vznik samostatné české ligy. Šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) mimo jiné uvedl, že do čela tohoto nově vznikajícího projektu, který by měl být vyhlášen 1. července tohoto roku, rozhodně kandidovat nehodlá. "To by bylo nelogické a nesmyslné, kdybych do toho šel jako předseda asociace. Na šéfa ligy se určitě objeví několik kandidátů. Nemyslím si, že to může dělat někdo úplně zvenku, kdo s klubovým fotbalem nemá žádnou přímou zkušenost," řekl konkrétně.

Větší obezřetnost ze strany Miroslava Pelty zůstává u tématu financování tohoto projektu. "Kluby zajímá jediné, aby se jim navyšovaly příjmy. Ono je všechno dobré, než přijde kasa, cink - a všichni chtějí peníze. A toho se dá dosáhnout jediným způsobem," řekl a pokračoval: "Na mediálním trhu se objevili noví hráči a v tom je ta jediná šance. Přesunout ligu z veřejnoprávního kanálu na placenou televizi. Tak aby ligu platili konzumenti. Já vím, že pro obyčejného člověka to není dobrá zpráva, ale je to jediná možnost, jak udržet konkurenceschopnost českého klubového fotbalu s tím mezinárodním."

Připomeňme, že od této sezóny Synot ligy je to tak, že nejlepší zápas z každého kola vysílá placená stanice O2 Sport, další zápasy a magazín Dohráno je pak k vidění na veřejnoprávní ČT Sport. "Jsme jedna z posledních zemí, kde se liga i reprezentace vysílá pro lidi zadarmo," připomněl šéf českého fotbalu. Ten i přes svou obezřetnost kolem financování samostatné ligy, nebude podle všeho bránit k tomu, aby tedy byl tento projekt vyhlášen na začátku července. "Atmosféra se zklidnila, obě vyjednávací strany ustanovily pracovní komise, které na tom dělají. Všichni jsou pro, aby se to uskutečnilo. Dojednávají se ale záležitosti spojené s rozdělením financí a vlivu, možná bude zapotřebí pozměnit i stanovy."

A kdo, že je těmi vyjednávacími stranami? Na jedné straně tu je Dušan Svoboda, jenž stojí v čele Ligové fotbalové asociace, a na druhé pak místopředseda FAČR Roman Berbr spolu s Miroslavem Líbou, kteří zastupují výkonnostní fotbal. V posledních dnech se mluvilo v zákulisí o tom, že pokud měly tyto strany spolu nějaké neshody, zahlazovat je pomáhal někdejší boss tuzemského fotbalu Vlastimil Košťál. "Já osobně s Vlastou Košťálem o samostatné lize nejednal, jestli se o něčem baví s Romanem Berbrem, tak je to možná pro dobro věci, když do toho zasáhne někdo zvenku, nezatížený současnými vztahy. Ale na druhou stranu bych zase roli Vlasty Košťála nepřeceňoval," řekl své k této informaci Pelta.

Košťál šéfem samostatné ligy? Podle Pelty nesmysl

Nyní se tak objevily i spekulace o tom, zda šéfem nově vznikajícího projektu, tedy samostatné ligy, nebude právě Vlastimil Košťál. Jednalo by se tak o velký comeback tohoto bosse. "Rozvíjí teď své podnikatelské aktivity v jiném segmentu," připomněl Pelta to, že Košťál je v současné době hoteliérem v rakouském Kaprunu. "Ta funkce, to bude na plný úvazek, na každodenní práci, hlavně v úvodu bude potřeba nastavit spoustu věcí, bude to spojené s velkými očekáváními. Musí to být člověk se znalostí prostředí, který ví, jak se uzavírají sponzorské smlouvy, jak se jedná s televizemi..."

Do jednání o samostatné lize se sám šéf FAČR nechce vůbec pouštět. "Protože když se ráno probudím, musím se rozhodnout, jestli jsem víc předseda svazu, nebo majitel klubu, nebo třeba předseda kraje," uvedls úsměvem Pelta a pokračoval: "Jde o to, aby nově nastavený model neohrozil fungování okresů a krajů. Možná přinese i nějaké změny ve složení výkonného výboru, asi dojde k redukci zástupců ligy v tomto orgánu."

Miroslav Pelta se vyjádřil i k možnému angažmá nynějšší šéfky rozhodcovské komise FAČR Dagmar Damkové v řadách Evropské fotbalové federace UEFA a Mezinárodní fotbalové federace FIFA, čímž by tak chtěl využít ganderových kvót, ke kterému by mohlo dojít ke konci, kdy si mimo jiné světový fotbal zvolí nového prezidenta. "Na podzim sudí pískali dobře, stávající situace se nemění. Dáša Damková má velký potenciál prosadit se ve funkcích na UEFA a FIFA," řekl.

Nejvyšší boss českého fotbalu také vítá plány zástupce čínské CEFC v Česku Jaroslava Tvrdíka, který by tu chtěl v budoucnu mít z pražského Edenu národní stadion. "Je dobře, že takového investora v Česku máme, pokud by k realizaci těch plánů došlo, bylo by to samozřejmě téma i pro nás, nezatížili bychom stát... Každopádně nebyla dosud učiněna žádná rozhodnutí, jen se o těch věcech bavíme. Probíhala tady i snaha uskutečnit mezistátní zápas mezi českou a čínskou reprezentací, chtěli jsme to udělat v rámci přípravy těsně před Eurem, ale asi to tam kvůli už nasmlouvaným závazkům čínského partnera zatím nevyjde."

Vysvětlil také, jak to bylo s neshodami kolem přestupů mezi sportovním ředitelem Jablonce, jemuž právě Pelta šéfuje, Ivanem Horníkem a pražskou Slavií, se kterou kontroverzní funkcionář jednal o Pospíšilovi a Gregušovi. „Nikoli Horník, ale já způsobil nedorozumění, které vzniklo. Byl jsem na dovolené v Karibiku, odkud jsem navíc při plavbě lodí telefonicky probíral s panem Tvrdíkem zájem Slavie o některé hráče a nabídky, které vyslovil. Nečekal jsem, že bude o našem rozhovoru mluvit veřejně, takže tento šum jde za mnou," vzal vše na sebe Pelta, který dodal, že příště bude obezřetnější.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loučení s Arsénem. A kdo francouzského stratéga nahradí?

20.04.2018 17:46 Aktualizováno Londýn - Klub Arsenal Londýn zažije po právě probíhajícím ročníku anglické Premier League 2017/18…

Trápení je u konce! Wenger končí na lavičce Arsenalu

20.04.2018 15:14 Londýn - Téměř dvaadvacet let stojí na lavičce Arsenalu Londýn francouzský stratég Arséne Wenger.…

Řež při fotbalovém derby v Sofii: Exploze vážně zranila policistu, 40…

19.04.2018 11:00 Sofia - Čtyři desítky fanoušků fotbalového klubu Levski Sofia byly zatčeny při středečním obávaném…

Neúspěšný Ital Stramaccioni bude možná opět trénovat Čechy. Víme koho

18.04.2018 12:57 Udine - V Čechách mu angažmá nevyšlo ani trochu, proto byl před pár týdny Andrea Stramaccioni od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama