Messi opět rozbouřil fotbalový svět. Přitom neudělal nic nového

Barcelona - Lionel Messi, pětinásobný držitel Zlatého míče, provedl se svými spoluhráči z El Tridente žertovný kousek, který dělí fotbalový národ na dvě, tři a možná i čtyři kategorie. Co ten malý Argentinec zase provedl?

Přidejte svůj názor

Messimu a jeho kolegům se podařilo vzbudit značné emoce (ilustrační foto)

Běžela 80. minuta zápasu FC Barcelona - Celta Vigo a Lionel zmátl u postranní čáry v rohu pokutového území Celty obránce Jonnyho perfektním obhozením, takže zadák soupeře zatáhl za záchrannou brzdu v podobě faulu. Sudí Hernández neváhal a nařídil pokutový kop. Místo rány na Alvarezovu branku však Lionel jen přiťukl míč mírně doprava před sprintující dvojici Suárez-Neymar a první jmenovaný střelou podél brankáře Celty završil čistý hattrick.

Parádní a drzý kousek, napadne jedny. Zesměšnění soupeře, volají druzí. Při zevrubném zkoumání videa šlo o neregulérní gól, argumentují třetí. A naštěstí nejmenší skupina nadává Messimu, že se chová jako (až budou weby zvukové, bude to tu pípat).


(zdroj: youtube.com)

1, Parádní a drzý kousek, ale nikoli originální. O podobné záležitosti se v minulosti pokoušel nejeden tým, protože v pravidlech není výslovně nařízeno, že kop musí provádět exekutor přímo na branku. Jedinou podmínkou, podobně jako při výkopu na začátku poločasů je, že míč musí směřovat dopředu, nelze ho nahrát zpět. Jedním z nejznámějších případů je penalta Johanna Cruyffa z prosince 1982, kdy holandský špílmachr ještě v dresu Ajaxu poslal míč na nabíhajícího spoluhráče Olsena, ale ten mu přihrávku oplatil a "božský Johann" mohl rozvlnit síť Helmondu. V čerstvé paměti je ještě penalta rozehraná příbramským Pilíkem na Bednáře, pokořeným týmem byly Teplice (3. kolo současného ročníku naší nejvyšší fotbalové soutěže). Ale ne vždy taková legrace vyjde, o čemž by mohl vyprávět Ladislav Vízek. Ten chtěl v 29. kole prvoligového ročníku 1982/83 při zápase Dukly proti Vítkovicím vytrestat bývalého spoluhráče, brankáře Netoličku, a penaltu v 25. minutě nasměroval na Oldřicha Rotta. Ten však zaváhal a Netolička si v klidu pro pomalu se koulející míč doběhl. Vízka to tehdy přišlo na 500 korun pokuty.

2. Zesměšnění soupeře. Tyto názory mohou zastávat spíš oponenti argentinské star. Pokud bychom tohle brali jako zesměšnění, musela by být podobně hodnocena situace, kdy dva hráči běží na osamoceného brankáře a ten, co má míč, jej "zbaběle" nahraje spoluhráči před prázdnou branku. Jaká to hanba a zesměšnění soupeře místo toho, aby se sám brankáři mužně postavil... Pokud bychom šli touto cestou, tak bychom museli velice hrubě odsoudit Usaina Bolta za jeho proběhnutí cílem sprintu na 100 bokem nebo Gabrielu Soukalovou při závodě biatlonistek s hromadným startem v Canmore, kde proběhla cílem pozpátku. Zajímavé je, že tehdy se žádné příspěvky na sociálních sítí týkající se zesměšnění soupeřek nekonaly...

3. Neregulérní gól. Tady se dostáváme na dost ožehavou platformu. Výklad pravidel jasně říká, že dokud hráč nezahraje pokutový kop, tedy neuvede míč do pohybu, nesmí žádný jiný hráč útočícího či bránícího mužstva vstoupit do prostoru pokutového území, v tomto případě vyznačeného i kruhovou výsečí na jeho přední straně. Jak se pitvalo video, zjistilo se, že ve chvíli, kdy se Messi dotkl míče, byl už Suárez minimálně jednou, spíše však oběma nohama za vytýčenou hranicí. V tom případě by měl být nařízen nepřímý kop proti Barceloně a gól by neplatil. Jenže vlevo od Messiho se stejným způsobem prohřešil bránící Gustavo Cabral. A nedosti na tom - literu pravidel porušil i brankář Celty Vigo Sergio Alvarez, protože ten nesmí opustit brankovou čáru dříve, než je kop proveden. A ve chvíli, kdy Messi přihrával, byl gólman modrobílých minimálně krok od místa, kde měl stát. Zdůrazněme, že se tím myslí krok kupředu, nikoli do strany, tento pohyb povolený je. V tomto případě se jedná o častý nešvar, který rozhodčí tolerují, snad podvědomě chtějí kompenzovat méně nadějnou pozici ochránců své svatyně.

Takže sečteno a podtrženo - gól podle tohoto výkladu neregulérní byl, ale ne tak docela - penalta se měla opakovat. Ovšem dejme ruku na srdce - sudí musí v té chvíli hlídat nejen zhruba dvacítku hráčů kolem hranice pokutového území, jejich pohyb, rojení, postoj brankáře, střílejícího hráče, který nesmí porušit pravidlo o plynulosti provedení pokutového kopu. Jeho asistent obvykle stojí u rohového praporku a kontroluje, zda míč opravdu přešel brankovou čáru (nešlo o pohárový zápas, takže utkání řídili jen tři sudí), takže jeho pozice ohledně předčasného vyběhnutí je dost ošidná. Stačí si jen připomenout, kolik nepřesných ofsajdů či doteků míče před autovým vhazováním takto uteče, a to se hlídá podstatně méně hráčů. Proto se nelze divit, že prošlo i Suárezovo předčasné vyběhnutí, mimochodem rozhodně méně očividné, než třeba Bednářovo při zmíněné penaltě Příbrami proti Teplicím loni na podzim.

Chtělo by to nějakou úsměvnou tečku. Rozhodně za ni považuji reakci na jeden příspěvek, kdy evidentně příznivec Realu Madrid označil Messiho za kašpara dosahujícího slávy ubohými akcemi typu penalta proti Vigu. A dodal, že takový Cristiano Ronaldo by se k ničemu podobnému nesnížil. Odplata přišla vzápětí, když na jeho rozhořčený příspěvek dorazila reakce: "Máš pravdu, Ronaldo by raději kopl penaltu na tribunu, než aby někomu."

Témata: Messi, Lionel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádná Čína. Hvězdný Španěl zakotví v jiné asijské zemi

24.05.2018 19:56 Barcelona/Kobé - Hvězdný španělský záložník Andrés Iniesta nakonec z Barcelony nepřestoupí do Číny,…

Blízko ke konci sporu? Tvrdík se sešel s šéfy J&T

24.05.2018 17:21 Praha - Spor mezi evropskou pobočkou čínské CEFC (CEFC Europe), jež je vlastníkem fotbalové pražské…

Potvrzen nový kouč londýnského Arsenalu! Stává se jím úspěšný Španěl

23.05.2018 12:21 Londýn - Dohodnuto! Fanoušci londýnského Arsenalu již s jistotou ví, kdo bude od příští sezóny…

Zlákají ho čínské peníze? Slovenská hvězda zřejmě odejde z Neapole

22.05.2018 17:53 Neapol - Kapitán slovenské reprezentace a neapolského SSC Marek Hamšík možná svůj současný klub…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama