Od léta nový přestupní řád. Změní profesionální i amatérský fotbal

Praha - V úterý byl schválen Výkonným výborem Fotbalové asociace ČR (FAČR) věcný záměr nového přestupního řádu, jenž vejde v platnost v létě a který i díky požadavkům, které byly vznešeny Mezinárodní fotbalovou federací FIFA, změní tuzemský nejen profesionální, ale i amatérský fotbal. Do března má fotbalové hnutí čas na to, aby přidalo k dnes schválenému věcnému záměru nového přestupního řádu nějaké připomínky, následně bude nový řád schválen.

Diskuse: 0

Od léta nový přestupní řád. Změní profesionální i amatérský fotbal - anotační foto

Důvod, proč se FAČR rozhodla ke schvalování tohoto řádu, jehož kompletní znění můžete nalézt na webových strankách fotbalové asociace, vysvětlil pro Českou tiskovou kancelář (ČTK) Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR: "V minulosti nás FIFA několikrát upozornila na nedostatky v přestupním řádu a začala na nás tlačit, abychom to napravili a uvedli ho do souladu s řádem FIFA. K nápravě nás vyzval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V tuto chvíli jsme připravili paragrafové znění, které může hnutí připomínkovat, než bude řád definitivně schválen."

S již zmiňovaným novým řádem se v posledních dnech seznamovali lidé z Ligového shromáždění. A to především proto, že právě tento řád změní hodně profesionální a i amatérský fotbal. A hlavně v tom amatérském se toho změní docela dost. Tak například už v něm nebude žádný hráč hostovat. Amatérští fotbalisté také mohou od příští sezóny zapomenout na tzv. střídavé starty či farmy. To všechno nový řád ruší a to z důvodu, že hráč je zaregistrován pouze u jednoho klubu.

Krom toho nepřijdou zkrátka ani volné pohyby hráčů či platy. Co se týče volného pohybu hráčů, tak zde budou hráči, kterým ještě nebylo devět let, měnit dres libovolným způsobem v rámci přestupového období. Hráči od devíti do dvanácti pak změní působiště pouze v tom případě, že prodávající klub zaplatí odstupné ve výši 1500 korun za každý rok registrace. Hráč, jenž se pohybuje ve věkovém rozmezí 12 - 33 let, bude moct volně přestoupit mezi 1. a 20. červnem a to za domluvené či tabulkové odstupné. Fotbalisté starší 34 let si pak budou moci klub změnit zdarma. To se bavíme o profesionálním fotbale. V případě amatérského to bude vypadat následovně: v případě, že si ligový klub bude chtít koupit amatérského fotbalistu mezi 19 - 23 lety, bude muset tento klub zaplatit dle tabulek 140 000 korun. Pokud o takového hráče bude stát klub z krajského přeboru, zaplatí za něj "pouze" 35 000 korun.

Jak už bylo výše zmíněno, nový řád se bude týkat i platů. Tak například hráči z ligových mužstev budou muset mít uzavřenou ligovou profesionální smlouvu s minimálním platem ve výši 10 000 korun měsíčně. Ligový celek pak musí dodžet pravidlo nasazení do zapásu maximálně tří hráčů s běžnou profesionální smlouvou s minimálním pětitisícovým měsíčním platem. Tuto smlouvu může uzavřít i jakýkoli neligový klub. Pokud má nějaký hráč uzvařenou právě tuto smlouvu, má povoleno odehrát pouhá tři ligová střetnutí za jeden ročník. V případě, že bude chtít hrát hráč vícero ligových zápasů, bude simuset uzavřít ligovou smlouvu. Vše výše napsané má být motivací k uzavíraní ligových kontraktů, po nichž musí každý klub, jenž tedy takovou smlouvu s hráč uzavře, zaplatit tréninkový kompenzační poplatek. Ten bude poté rozdělen dle registračního systému mezi všechny kluby, ve kterých před tím daný hráč působil.

Pokud se podíváme na dorostence první a druhé ligy, tak ti budou moct změnit dres pouze v tom případě, že bude s tímto transferem souhlasit mateřský klub a nebo ještě tehdy, kdy s dorostencem podepíše nový celek ligovou smlouvu a zaplatí 200 000 korun. Zde nemusí být nutný souhlas mateřského týmu.

Kromě tohoto řádu schvaloval Výkonný výbor FAČR na svém úterním zasedání i vyrovnaný rozpočet pro tento rok, jenž činí celkem 630 milionů korun. K tomu Rudolf Řepka nezapomněl dodat, že příjmová složka tohoto rozpočtu bude nejspíše ještě vyšší a to proto, že se v rozpočtu nepočítá s příjmy z následujícího evropského šampionátu ve Francii.

Mluvilo se i o tom, že Mezinárodní pravidlová organizace IFAB minulý měsíc schválila zavedení videotechnologie ve fotbale. "Ještě to bude v březnu potvrzovat, takže jsme ještě neprobírali, jak se k tomu bude stavět FAČR. Každopádně to podporujeme, ale bude to náročné na finanční zdroje. Proto nepředpokládám, že bychom se k tomu hned připojili v bodu nula jako největší soutěže v čele s Ligou mistrů. Určitě se tím ale budeme zabývat," uvedl k tomu Rudolf Řepka s tím, že Výkonný výbor FAČR vzal tuto skutečnost na vědomí.

reklama
Klíčová slova: Fotbal FAČR

Diskuse

Od léta nový přestupní řád. Změní profesionální i amatérský fotbal

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Viktoria Plzeň se i přes bojovnost bude muset opět spokojit s Evropskou ligou - anotační foto

Viktoria Plzeň se i přes bojovnost bude muset opět spokojit s Evropskou ligou

23.08.2016 23:15 Aktualizováno Plzeň - Na ne zrovna ve formě hrající fotbalisty Viktorie Plzeň čekal v úterý jeden z nejdůležitějších...

ANALÝZA: Olympiáda skončila, zapomeňme. Má vůbec smysl, nebo se její formát...

22.08.2016 15:30 Rio de Janeiro - Olympijské hry jsou minulostí, sčítají se medaile, úspěchy i nenaplněné naděje. Stále...

OH 2016: Celkem deset medailí pro Česko! Stříbro získal biker Kulhavý

21.08.2016 19:26 Aktualizováno Rio de Janeiro - V rámci posledního dne letošních Letních olympijských her v brazilském Riu de Janeiro...

OH 2016: Atletické soutěže na stadionu zakončila vítězná štafeta USA - anotační foto

OH 2016: Atletické soutěže na stadionu zakončila vítězná štafeta USA

21.08.2016 03:40 Rio de Janeiro - Tradičně poslední atletická soutěž na olympijských hrách, která probíhá na stadionu, je...

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro zavedení otcovské dovolené?

Hlasovalo 915 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama