Úřednická fotbalová vláda s osobnostmi? Slavia navrhuje řešení po Peltově vzetí do vazby

Praha - Nejen samotný český stát se nachází v posledních dnech v krizi po turbulentních událostí ve vládě, ale i český fotbal není zrovna v těchto dnech v optimální kondici poté, co byla uvalena vazba na šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, jenž byl zadržen ve středu po policejní razii na několika místech v České republice a to i v sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR). Připomeňme, že to vše se událo kolem podezřelého rozhodování o státních dotací pro sport. Fotbalová Slavia přišla s návrhem, jak z této krize ven a uvedla, že pro složení tzv. fotbalové "úřednické vlády", kterou by tvořilo hned několik fotbalových osobností. Zároveň také vedení tohoto vršovického celku uvedlo, že ve vedení FAČR nechce nikoho, kdo je spojen s korupcí či s ovlivňováním rozhodčích a zápasů.

Přidejte svůj názor

SK Slavia Praha

V prohlášení sešívaného klubu, které bylo vydáno poté, co v pátek mimořádně zasedalo jeho představenstvo, aby jednalo právě k aktuální situaci kolem zadržení Miroslava Pelty, stojí následující: "Jsme přesvědčeni, že situace je velmi vážná, nelze ji bagatelizovat a řešení odkládat. Valná hromada by se měla konat a jednat. Čas bohužel vypršel."

Vedle toho, že byl zadržen a následně obvniněn a vzat do vazby Miroslav Pelta, byla obviněna i samotná Fotbalová asociace ČR coby právnická osoba. V současnosti tedy oficiálně FAČR převzali Zdeněk Zlámal společně s Romanem Berbrem a je potvrzeno, že v pondělí se sejdou majitelé klubů na mimořadném zasedání výkonného výboru FAČR. Mimochodem, právě toto mimořádné jednání požadovala sama Slavia. "Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia - Sparta, které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale a musí pomoci," uveddla dále ve svém prohlášení a pokračuje: "Smyslem však nebude dosadit vlastní lidi a fotbal ovládnout, ale podpořit široce respektované osobnosti, které by fotbal vyvedly z krize. Měla by vzniknout 'úřednická vláda' z osobností, jako jsou Jiří Šimáně, Pavel Kuka, Zdeněk Grygera, Petr Mlsna nebo Petr Fousek."

Miroslav Pelta byl zadržen a vzat do vazby jen pár týdnů před tím, co se měla konat volební valná hromada, na které být Pelta zvolen. Jeho přihlášku na kandidaturu už mimochodem FAČR během soboty obdržela. Tato valná hromada se pak měla konat 2. června. "Kandidáti by také měli mít čisté lustrační osvědčení. Když používání nesportovních metod ČR tvrdě kritizuje na mezinárodní úrovni, například vůči biatlonu v Rusku, měla by být schopna zamést si před vlastním prahem," stojí dále ve slávistickém prohlášení.

To se uzavírá následujícími větami: "Očista fotbalu by měl být národní zájem a lidé stojící v čele fotbalu by měli být kredibilní pro státní správu a samosprávu. V případě odsouzení FAČR hrozí zastavení dotací, což může vážně postihnout kluby nižších soutěží. Musí dojít k nastavení jasného a transparentního systému financování. Je to pro fotbal jedinečná příležitost, jak začít novou éru a vrátit fotbalu kredibilitu a důvěru veřejnosti."

Také severočeské Teplice jsou zneklidněni aktuálním děním na tuzemské fotbalové scéně a podle předsedy teplického představenstva Pavla Šeldbauera by Pelta neměl v žádném případě kandidovat. A to i bez ohledu na jeho aktuální obvinění.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

HET liga 25. kolo: Slavia pouze remizovala a Plzeň vede o sedm bodů,…

22.04.2018 14:37 Aktualizováno Praha - Také poslední kolo nejvyšší fotbalové soutěže nabídlo řadu dramatických okamžiků. Přímý…

Loučení s Arsénem. A kdo francouzského stratéga nahradí?

20.04.2018 17:46 Aktualizováno Londýn - Klub Arsenal Londýn zažije po právě probíhajícím ročníku anglické Premier League 2017/18…

Trápení je u konce! Wenger končí na lavičce Arsenalu

20.04.2018 15:14 Londýn - Téměř dvaadvacet let stojí na lavičce Arsenalu Londýn francouzský stratég Arséne Wenger.…

Řež při fotbalovém derby v Sofii: Exploze vážně zranila policistu, 40…

19.04.2018 11:00 Sofia - Čtyři desítky fanoušků fotbalového klubu Levski Sofia byly zatčeny při středečním obávaném…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama