Načerno pomalované obličeje a banány. Fotbalový průvod v Soči pobouřil

Soči - Negativní ohlasy sklidil slavnostní průvod v Soči uspořádaný k příležitosti propagace fotbalového Konfederačního poháru. Ruským městem, které bude hostit zápas Kamerunu, pochodovali lidé v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Fotbal, ilustrační fotografie

Konfederační pohár se už tradičně hraje v zemi organizátora nejbližšího mistrovství světa. Turnaj představuje generální zkoušku na světový šampionát a koná se rok před jeho vypuknutím.

V Rusku se na přelomu června a července střetne osm národních mužstev. Vítěze všech šesti kontinentálních mistrovství doplní hostitelská země a Němci coby úřadující mistři světa.

Soči, jedno z pořadatelských měst Konfederačního poháru, se na blížící akci rozhodlo upozornit slavnostním průvodem. Nápad tamějších zastupitelů ale schytal kritiku. Místní totiž kromě jiných převleků pochodovali městem v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku, což v doprovodu kamerunských vlajek a kamerunských fotbalových dresů mělo odkazovat na jednoho z účastníků, který v Soči nastoupí k utkání proti Německu.

Fotografie zachycující kontroverzní kostýmy byla později smazána z oficiálních stránek města Soči, na celou situaci ovšem upozornil nigerijský novinář Lolade Adewuyi, jenž studuje v Rusku a průvod viděl na vlastní oči. Podle něj někteří Rusové neví, že se dopouštějí rasových předsudků. "Oni jednoduše nechápou, že pomalovat si obličej načerno a vzít si banány může vyvolat problémy," citovala Adewuyiho americká tisková agentura.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se zatím k incidentu nevyjádřila. Starosta Soči v úterním prohlášení odmítl jakékoliv náznaky rasismu a prozradil, že průvod byl uspořádán s cílem navodit přátelskou atmosféru a oslavit rozmanité tradice z celého světa.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uteče všem i na fotbalovém trávníku? Blíží se Boltovo zdravotní testování…

09.01.2018 16:50 Dortmund - Sportovních obojživelníků bylo a je na světě hned několik. A nejedná se jen o…

Mutko rezignoval na předsedu organizačního výboru fotbalového MS

27.12.2017 14:05 Moskva - Kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu v ruském sportu, přičemž o něm měl vědět i samotný…

Korupční skandál FIFA: Exšéf peruánského fotbalu byl osvobozen

26.12.2017 18:20 New York - Soud v New Yorku vynesl v korupčním skandálu FIFA první zprošťující rozsudek. Obvinění…

Guardiolovi hrozí trestní stíhání. Kvůli Katalánsku

23.12.2017 11:37 Manchester/Madrid - Překotné dění posledních měsíců v katalánské Barceloně, kde se jednak tento…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama