Načerno pomalované obličeje a banány. Fotbalový průvod v Soči pobouřil

Soči - Negativní ohlasy sklidil slavnostní průvod v Soči uspořádaný k příležitosti propagace fotbalového Konfederačního poháru. Ruským městem, které bude hostit zápas Kamerunu, pochodovali lidé v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Fotbal, ilustrační fotografie

Konfederační pohár se už tradičně hraje v zemi organizátora nejbližšího mistrovství světa. Turnaj představuje generální zkoušku na světový šampionát a koná se rok před jeho vypuknutím.

V Rusku se na přelomu června a července střetne osm národních mužstev. Vítěze všech šesti kontinentálních mistrovství doplní hostitelská země a Němci coby úřadující mistři světa.

Soči, jedno z pořadatelských měst Konfederačního poháru, se na blížící akci rozhodlo upozornit slavnostním průvodem. Nápad tamějších zastupitelů ale schytal kritiku. Místní totiž kromě jiných převleků pochodovali městem v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku, což v doprovodu kamerunských vlajek a kamerunských fotbalových dresů mělo odkazovat na jednoho z účastníků, který v Soči nastoupí k utkání proti Německu.

Fotografie zachycující kontroverzní kostýmy byla později smazána z oficiálních stránek města Soči, na celou situaci ovšem upozornil nigerijský novinář Lolade Adewuyi, jenž studuje v Rusku a průvod viděl na vlastní oči. Podle něj někteří Rusové neví, že se dopouštějí rasových předsudků. "Oni jednoduše nechápou, že pomalovat si obličej načerno a vzít si banány může vyvolat problémy," citovala Adewuyiho americká tisková agentura.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se zatím k incidentu nevyjádřila. Starosta Soči v úterním prohlášení odmítl jakékoliv náznaky rasismu a prozradil, že průvod byl uspořádán s cílem navodit přátelskou atmosféru a oslavit rozmanité tradice z celého světa.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprezentace hlásí první ztráty. Hrát nemohou Vydra a Jankto

19.03.2018 12:55 Praha - Zdravotní trable postihly před přípravným turnajem v Číně českou fotbalovou reprezentaci. Z…

HET liga 21. kolo: Derby skončilo po neuvěřitelném průběhu remízou, Plzeň…

18.03.2018 22:14 Aktualizováno Praha - Zlatým hřebem programu 21. kola české nejvyšší fotbalové soutěže bylo tradiční derby…

Fotbalista daroval kmenové buňky, přišla neobvyklá reakce fanoušků

18.03.2018 20:26 Eindhoven - Německý fotbalista ve službách VVV Venlo Lennart Thy (26) byl vyhlášen nejlepším hráčem…

Video zápletka na Letné. Slavia prohrávala o tři góly, ale se Spartou…

17.03.2018 20:32 Praha - Ani poločasové vedení 3:0 domácí Spartě v 289. derby na vítězství nestačilo. Slavia ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama