Prospal s Ručinským budou spolupracovat s Jandačem

Praha - Na čtvrteční tiskové konferenci byl veřejnosti představen nový realizační tým budoucího kouče české hokejové reprezentace Josefa Jandače. S tímto koučem, jenž v současnosti působí jednak na pozici hlavního trenéra pražské Sparty a také jako asistent současného trenéra národního týmu Vladimíra Vůjtka staršího, budou mimo jiné spolupracovat olympijský vítěz z Nagana Martin Ručinský a mistr světa z roku 2005 Václav Prospal. Zatímco první nahradí ve funkci generálního manažera Slavomíra Lenera a jeho sekundantem bude Milaan Hnilička, ten druhý se stane jedním z asistentů Josefa Jandače. Dodejme, že dalšími asistenty pak budou Jiří Kalous a Jaroslav Špaček. Dalším novým jménem, které se objeví v novém realizačním týmu hokejové reprezentace, je Jiří Fisher, který bude mít na starosti skauting.

Přidejte svůj názor

Bývalý hokejista Václav Prospal  bude nyní asistentem kouče národního týmu

Josef Jandač, jenž si odbyde svou ostrou premiéru ve funkci kouče národního týmu o Světovém poháru, který se bude konat ke konci září tohoto roku, uvedl na tiskové konferenci následující: "Světový pohár se hraje v Torontu, našimi soupeři budou Kanada i Spojené státy. Proto jsme realizační tým rozšířili o osobnosti, které v zámoří žijí nebo mají s místním hokejem velké zkušenosti." Co se týče nynějšího kouče národního týmu Vladimíra Vůjtka staršího, tak ten v případě, že Jandač projeví zájem, bude nově vzniklému realizačnímu týmu pomáhat.

Na rozdíl od trojice Jandač, Kalous, Špaček bude pro dvojici bývalých hokejových reprezentantů Martina Ručinského a Václava Prospala práce z pozic, do kterých se nyní dostali, pro národní tým něco nového. Jméno Jiří Fisher jsme doposud mohli vidět u reprezentace hráčů do 20 let, kde působil jako asistent a taktéž Milana Hniličku jsme mohli vidět u mládežnického hokeje. Pracoval totiž jako generální manažer pro osmnáctku i dvacítku. "Václav Prospal s Jardou Špačkem sehráli v NHL spoustu zápasů, stejně jako Martin Ručinský, který se s aktivní kariérou rozloučil teprve nedávno a ke všem kandidátům nominace má velmi blízko," řekl Jandač s tím, že Jiří Fisher bude spolu s ním sledovat přípravu a taktéž herní systém, jenž se praktikuje v zámoří. To je vzhledem ke Světovému poháru konající se v Torontu, v rámci kterého se ve skupině střetnou Češi kromě s výběrem Evropy i s Kanadou a Spojenými státy, docela důležité.

Změny v realizačním týmu provedené Josefem Jandačem, jenž se tedy od příští sezóny stane hlavním koučem národního týmu, okomentoval i samotný prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král. Ten výběr jmen ocenil: "Všichni považujeme Světový pohár za výjimečnou výzvu srovnatelnou s olympiádou. Realizační tým tomu odpovídá a hodně si od něj slibujeme. Jeho složení je zárukou, že bude výborně fungovat," řekl konkrétně Král, podle něhož je dobře, že se pokračuje v trendu obsazování bývalých hokejistů do funkcí spojených s reprezentací. Je to cesta, kterou se vedení českého hokeje vydala. "Je to vždy ku prospěchu věci a často jsou to právě ty rozdílové věci," pokračoval Král, jenž nezapomněl dodat, že nyní představené složení realizačního týmu je jen dočasné a to pouze pro Světový pohár. Až po něm se budou řešit další změny. "Bude záležet na tom, zda budou mít chuť pokračovat či jak je to bude naplňovat. A taky jak na tom budou s časem," řekl Král.

Hokejista, který dokázal v loňském extraligovém ročníku dojít s Litvínovem k historickému titulu a který je nejen olympijským vítězemz Nagana, ale i trojnásobným světovým šampionem, Martin Ručinský prozradil, že v polovině ledna obdržel nabídku spolupracovat s národním týmem. Po dlouhém zvažování ji nakonec přijal. "Je to něco nového. Nebylo to jednoduché rozhodování, ale plusy nakonec převážily. Všichni ví, jaký mám vztah k reprezentaci. Národní mužstvo mi vždy dávalo radost a teď mu chci něco vrátit," uvedl Ručinský, jenž ještě nedávno prohlašoval, že bude odpočívat a také cestovat po světě, se nyní sice chystá na cestu, ale ryze pracovní a to do zámoří. To proto, aby tam okouknul a setkal se s hráči, které by se mohli na podzimním kanadském turnaji objevit. "Budu se snažit, abych se rychle zapracoval," řekl.

Podle Josefa Jandače je právě Ručinský ideálním jménem pro generálního manažera. Právě jeho věhlas by mohl některé hvězdy přesvědčit k tomu, abyna podzim reprezentovali. "Je jim věkově blíže, to je hlavní plus. Navíc moje práce je trénování a je jasné, že když hráči zavolá Martin Ručinský, tak to má větší váhu, než když mu volá nějaký Jandač," řekl Jandač.

Nyní musí nový realizační tým vybrat 16 hráčů, které bude na Světový pohár nominovar. Musí tak učinit do 2. března. Samotný turnaj pak bude probíhat od 17. září do 1. října.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bez Jágra, Klepiše, Růžičky i Nečase, za to s premianty Kubalíkem či…

15.01.2018 17:27 Aktualizováno Praha - Dva týdny před začátkem příprav a měsíc před začátkem samotného hokejového olympijského…

Tak přeci jen konec v Calgary? Klub umožňuje Jágrovi jednat o jiném angažmá

07.01.2018 12:02 Calgary - Ani poté, co v pátek přišlo s Calgary s prohlášením o tom, že legendární česká …

Jágr nenastoupil a už se spekuluje o jeho konci. Je opět zraněný, zní z…

05.01.2018 22:00 Calgary - Česká legendární hokejová "šedesátosmička" Jaromír Jágr, jenž nedávno pokořil hranici…

Český tým přivítá borce z NHL. O koho se jedná?

09.12.2017 13:17 Brno - Hokejová Kometa Brno získá do svých řad pořádnou posilu. Do brankoviště úřadujícího mistra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama