Na Novotnou zavzpomínala i královská rodina. Wimbledon už nebude jako dřív, uvedla vévodkyně z Kentu

Londýn - Její smrt v pouhých 49 letech zasáhla nejen tenisový svět. Vedle All England Clubu, tenisového areálu, kde se každoročně koná nejslavnější turnaj Wimbledon, jenž dokázala jako jedna ze tří českých reprezentantek vyhrát a to v roce 1998, nejen ostatní tenisové hvězdy a to jak současné, tak i bývalé, ale i nespočetné množství fanoušků kondolovali poté, co se v pondělí svět dozvěděl smutnou zprávu o úmrtí tenistky Jany Novotné, jenž v neděli podlehla těžké nemoci. Jana Novotná se navíc nesmazatelně zapsala do srdcí především britských fanoušků tím, že hned dvakrát byla velmi blízko k triumfu ve Wimbledonu, přičemž v prvním případě se rozplakala na rameni vévodkyně z Kentu. Ta pak podle jejích slov měla tehdy Novotné říct: „Jano, já vím, že dnes jste měla vyhrát. Ale jednou to dokážete, já to vím. Nemějte obavy." Její proroctví se naplnilo a to v roce 1998, kdy od vévodkyně z Kentu tentokrát Novotná přebírala trofej pro vítězku. Není proto divu, že i sama královská rodina prostřednictvím vévodkyně z Kentu zavzpomínala na Janu Novotnou.

Přidejte svůj názor

Tenis, ilustrační fotografie

„Jana Novotná byla statečná, ušlechtilá a milá dáma s úžasným smyslem pro humor. Zpráva o její smrti mne hluboce zasáhla a všechny mé myšlenky jsou nyní s její rodinou. Wimbledon bez ní už nikdy nebude jako dřív," citoval slova dnes čtyřiaosmdesátileté vévodkyně z Kentu twitterový účet WTA. Členka britské královské rodiny se tak přidala k nekonečné řadě kondolujících osobností.

Pojďme si onen příběh Jany Novotné a vévodkyně z Kentu, jenž se nesmazatelně zapsal nejen do zmíněných srdcích britských fanoušků, ale i do historie samotného Wimbledonu, připomenout postupně. Všechno to začalo v roce 1993, kdy se Jana Novotná dostala poprvé do finále travnatého grandslamu a kdy se v něm utkala se Steffi Grafovou. Ta tehdy nepatřila rozhodně k favoritkám turnaje, přesto to byla ona, kdo se tehdy radovala z triumfu, naopak Novotná se při setkání s vévodkyní Kentu rozplakala na jejím rameni, přičemž jí tedy aristokratka utěšovala. „Když jsem Janu objímala, byly to city, které ve vás zůstanou navždycky," okomentovala sama vévodkyně tento moment, který obletěl svět.

O čtyři roky později se do finále Wimbledonu dostala opět a už tehdy chtěla splnit proroctví, které ji vévodkyně říkala. S Martinou Hingisovou to ještě ale v roce 1997 nevyšlo. Až rok poté je ten, jenž se nesmazetelně zapsal do dějin českého sportu. Česko tehdy sice už mělo hokejové hrdiny z Nagana, svým výkonem a neuvěřitelnou bojovností se ale Jana Novotná slavnému hokejovému mužstvu určitě vyrovnala. Vždyť pro tenistu není nic víc, než vyhrát slavný Wimbledon a Janě Novotné se to právě v roce 1998 proti Francouzce Nathalii Tauziatové konečně podařilo a po tomto triumfu si česká tenistka a vévodkyně z Kentu měly hodně co říct.

A nejen královská rodina vzpomíná. O velikosti Janě Novotné vypovídá i fakt, že ve francouzských novinách L´Equipe o ní vyšel celostránkový vzpomínkový článek. Jana Novotná byla zkrátka formát.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České holky válí i mimo kurt! Další ocenění pro Kvitovou a Šafářovou

05.12.2017 16:02 Praha - České tenistky Lucie Šafářová a Petra Kvitová získaly prestižní ocenění za svůj příkladný…

Dohodnuto. Radek Štěpánek bude trénovat Djokoviče!

30.11.2017 22:53 Split/Praha - Bývalý český tenisový reprezenatnt Radek Štěpánek, jenž nedávno ukončil svou hráčskou…

Víme, co bude dělat tenista Štěpánek po konci kariéry

22.11.2017 11:51 Praha - Spekulace médií jsou definitivně potvrzeny. Po konci aktivní tenisové kariéry bude Radek…

Zemřela wimbledonská vítězka Jana Novotná, bylo jí 49 let

20.11.2017 11:27 Aktualizováno Praha - V neděli po těžké nemoci zemřela tenistka Jana Novotná. Wimbledonské vítězce z roku 1998…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama