Štafetové drama medaili nepřineslo, české biatlonistky jsou čtvrté na světě

Hochfilzen - Češky si poprvé v sezóně odpustily trestné kolo, přesto na vysněnou medaili nedosáhly. Ve štafetách na 4x6 kilometrů skončily na nepopulárním čtvrtém místě. Závod ovládlo mužstvo Německa ve složení Vanessa Hinzová, Maren Hammerschmidtová, Franziska Hildebrandová a Laura Dahlmeierová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Ženský trenérský tým vedený Zdeňkem Vítkem se odhodlal k nečekané změně. Štafetu rozbíhala Jessica Jislová, debutující na mistrovství světa v Rakousku. V nominaci nahradila Lucii Charvátovou, která dosud při všech štafetových startech absolvovala aspoň jedno trestné kolo. Po Jislové postupně přišly na řadu Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela Koukalová.

Slunné počasí z minulých dnů bylo zbožným přáním. Podmínky ztěžovaly mlha, vítr a nepříjemný déšť. Ve štafetách mají biatlonistky a biatlonisté na obou střeleckých položkách možnost třech oprav. Každá další chyba je trestána 150 metrovým kolem, jež často znamená konec nadějí na medailové pozice.

Riskantní krok s nasazením Jislové se českých koučů dokonale vyplatil. Dvaadvacetiletá závodnice na ležce a stojce vyčistila všech deset terčů a na rozdíl od soupeřek ze svého úseku se vyvarovala dobíjení. Na úvodní předávku dorazila jako osmá se ztrátou 38 vteřin na první Anaïs Chevalierovou z Francie. Jislová podle předpokladů zaostávala v běhu, přesto výkonem příjemně překvapila.

Eva Puskarčíková za svižné palby jednou dobíjela na obou položkách a Češky poskočily na pátou příčku s půlminutovým mankem na vedoucí Itálii a Německo. Francouzky po zkažené stojce klesly na čtvrté místo.

Veronika Vítková předvedla výborný běh, cenné vteřinky ale nechala na střelnici, když na ležce i stojce dvakrát opravovala. Do závěrečného úseku vyslala Koukalovou ve skupince s Francií, Ruskem a Itálií. Před silnou čtyřkou se nacházely pouze dvě reprezentace. Franziska Hildebrandová posunula Německo na špici s desetisekundovým náskokem na druhou Ukrajinu.

Na ležce čtvrtého úseku se z pódiových bojů odstřelilo Rusko, nervózní Tatiana Akimová zamířila na trestný okruh. Na následující stojce dvakrát dobíjela Němka Laura Dahlmeierová a rázem se jí pronásledovatelky přiblížily na pět sekund. Přesná Koukalová se vyšvihla na druhé místo, jenže za zády si vezla Francouzku Dorinovou Habertovou a Ukrajinku Pidhrušnou. Italka Wiererová se zdržela na střelnici.

Rychlá Dahlmeierová nedala konkurentkám šanci a Němky potvrdily roli superfavoritek. V ženských štafetách letos zvítězily ve všech čtyřech závodech. Německá finišmanka potom dnešním dnem uzmula už čtvrté zlato z Hochfilzenu.

V posledním dvoukilometrovém kole Olena Pidhrušná a Marie Dorinová Habertová předčily vyčerpanou Koukalovou, a protože jim navíc evidentně lépe jely lyže, Češky se musí spokojit se čtvrtým místem stejně jako před třemi lety na olympijských hrách v Soči. Stříbro putuje na Ukrajinu a bronz do Francie.

Smutná Koukalová řekla pro Českou televizi: "S finišem jsem měla vždycky problém, pokoušela jsem se to udržet aspoň na trati. Lyže mě vůbec nepodržely. Oproti ostatním jsem ztrácela pod kopcem. Ani síly mně nestačily. Dneska se to bohužel nesešlo. Dělal jsem, co jsem mohla. Byl to kousek, ale takový je sport."

Mistrovství světa v biatlonu 2017 v Hochfilzenu

Ženy - štafeta na 4x6 km:

1. Německo (Hinzová, Hammerschmidtová, Hildebrandová, Dahlmeierová) 1:11:16,6 (0 trestných okruhů + 9 dobíjení)
2. Ukrajina (Varvynecová, Džymová, Merkušynová, Pidhrušná) -6,4 (0+4) 
3. Francie (Chevalierová, Aymonierová, Braisazová, Dorinová Habertová) -8,1 (0+7)
4. Česko (Jislová, Puskarčíková, Vítková, Koukalová) -14,0 (0+6)
5. Itálie (Vitozziová, Sanfilippová, Runggaldierová, Wiererová) -36,5 (0+6)
6. Švédsko (Brorssonová, Oebergová, Nilssonová, Magnussonová) -1:20,4 (0+7)
7. Polsko (Gwizdonová, Hojniszová, Mitorajová, Gužiková) -1:23,1 (0+6)
8. Slovensko (P. Fialková, Kuzminová, I. Fialková, Gereková) -1:26,9 (0+7)
9. Bělorusko (Skardinová, Krjuková, Pisarevová, Domračevová) -1:50,7 (0+5)
10. Rusko (Podčufarovová, Slepcovová, Starychová, Akimovová) -2:15,5 (1+8).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledecká šla do kolen, dostala videogratulaci od své velké lásky

19.03.2018 13:13 Praha - Ester Ledecké pogratuloval i kanadský zpěvák Bryan Adams, který je její platonickou láskou.…

Vítková vystřílela ve stíhačce první desítku, triumfovala Domračevová

18.03.2018 14:33 Holmenkollen - Světový pohár biatlonistek pokračoval stíhacím závodem, který hostil norský…

Koukalová mu nepodala ruku. Nyní Nor končí

16.03.2018 19:26 Holmenkollen - V čele Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v září skončí Anders Besseberg, muž, který…

OBRAZEM: Češi přivítali na Staroměstském náměstí hvězdné olympioniky

26.02.2018 20:03 Praha - Čtyři tisíce fanoušků přivítaly na Staroměstském náměstí dvojnásobnou olympijskou vítězku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama