Kdo bude reformovat FIFA? Francois Carrard, ten, který pomohl MOV

Curych - Do čela komise, která by měla zreformovat Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA poté, co ji zasáhl korupční skandál, kvůli kterému bylo ke konci května zatčeno několik vysoce postavených funkcionářů této asociace, byl jmenován někdejší předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Francois Carrard. Ten mimochodem pomáhal v minulosti zreformovat i zmiňovaný MOV a to poté, co vyšel najevo skandál kolem volby pořadatele Zimních olympijských her roku 2002.

Přidejte svůj názor

Odstupující prezident federace FIFA Sepp Blatter

V prohlášení FIFA bylo popsáno to, co komise s Carrardovým vedením nyní čeká: "V příštích šesti měsících bude skupina vytvářet balík reformních požadavků, které budou předloženy mimořádnému kongresu 26. února příštího roku." A kdo to je Francois Carrard? Sedmasedmdesátiletý právník ze Švýcarska, jenž od roku 1989 do roku 2003. Když se psal rok 1999, na veřejnost vybublala úplatkářská aféra v řadách MOV, která souvisela s volbou pořadatele Zimních olympijských her v roce 2002, což je paralela k současnému děni ve FIFA.

Připomeňme si, co se přesně stalo ke konci května letošního roku. Pár dní před volebním kongresem FIFA, na kterém se měl volit předseda této federace, švýcarská policie ve spolupráci s americkou tajnou službou FBI zadržela v Curychu hned devět funkcionářů FIFA a pět lidí, kteří spolupracovali s marketingovými firmami, jež se zabývají prodejem vysílacích práv. Mluví se zde o úplatcích přesahující 150 milionů korun, při čmž uplácet se mělo v předešlých dvou dekádách. "Je to opravdu velká krize, srovnatelná s tou, co jsem zažil v MOV," řekl Carrard na úterním tiskovém brífinku a pokračoval: "Jsou zde obvinění z korupce u hlavních postav FIFA a je opravdu nutné udělat reformy ve strukturách. Tlačí na to politici, sponzoři jsou nespokojení."

Dodejme, že jen pár dní po volbě prezidenta FIFA, kterou vyhrál opět Sepp Blatter (soupeřem byl tehdy jordánský princ Alí bin Husajn), pak samotný Sepp Blatter úplatkářskou aféru neustál a dal svou funkci k dispozici. Jeho nástupce bude zvolen na mimořádném volebním kongresu FIFA 26. února 2016.

A kdo tedy buude ještě v reformní dvanáctičlenné komisi společně s Francoisem Carrardem. Své zástupce tam mají všechny kontinenty a také zde budou zastoupeni sponzoři FIFA. Evropu bude v této komisi zastupovat jednak Alasdair Bell, ředitel právního oddělení Evropské fotbalové federace UEFA, a jednak fenerální sekretář UEFA Gianni Infantino. Asii budou pro změnu zastupovat Ahmad Fahad Ahmed As-Sabah, kuvajtský šejk a zároveň člen výkonného výboru FIFA, Kevan Gospar z Austrálie, jenž býval viceprezidentem MOV. Za Severní Ameriku budou o reformě FIFA jednat americký právník Samir Gandhi a šéf kanadského fotbalu Victor Montagliani. Za Afriku tu pak budou přítomni Hani Abo Rida z Egypta a Constant Omari z Demokratické republiky Kongo, oba členové výkonného výboru FIFA. Jejich cílem je připravit změny tak, aby už je mělo nové vedení FIFA k dispozici.

Domenico Scala, jenž je nezávislým auditorem FIFA, představil několik požadavků, na které by měla brát reformní komise zřetel. FIFA by měla jednak snížit dobu, během které budou vysocí funkcionáři FIFA na svých pozicích a také třeba to, že by měli funkcionáři povinnost zveřejnit své platy. Poprvé by se měla tato komise sejít už  v září.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bez posil a generálky. Přesto má Baník svůj trumf

17.07.2018 13:04 Aktualizováno Ostrava - Do ročníku 2018/2019 vstoupí Baník Ostrava bez odehrané generálky s Rostovem a s…

Rozjede nakonec Bolt svou fotbalovou kariéru? Štěstí bude zkoušet v…

17.07.2018 12:33 Canberra - Už pryč jsou časy, kdy na světových atletických drahách pravidelně nadchnul svými výkony…

Dotáhl Chorvaty k nejlepšímu výsledku v historii, doma mu ale hrozí…

16.07.2018 21:08 Záhřeb - Především díky němu došla fotbalová chorvatská reprezentace tam, kam se na již skončivším…

Slávistický lodivod je spokojený s přípravou a vyhlíží další posilu

16.07.2018 18:40 Praha - Pražská Slavia jako jediná ze silné ligové trojice vyhrála generálku na ligu (2:1 s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama