Sepp Blatter na výslechu. Vysílací práva měl prodat hluboko pod cenou

Curych - Končící šéf Mezinárodní fotbalové federace FIFA má problém. Nově ho vyšetřují švýcarští vyšetřovatelé, kteří ho viní ze zpronevěry. I kvůli tomu v pátek během odpoledne nečekaně zrušila FIFA jeho tiskovou konferenci a to bez udání důvodu. Poté vyšlo najevo, že devětasedmdesátiletého švýcarského fotbalového funkcionáře vyslýchali a to kvůli prodeji vysílacích práv pro středoamerickou oblast na mistrovství světa. Před deseti lety je měl totiž prodat Jacku Warnerovi, místopředsedovi FIFA, hluboko pod cenou.

Přidejte svůj názor

Odstupující prezident federace FIFA Sepp Blatter

A za kolik, že měl tato vysílací práva Sepp Blatter prodat? Konkrétně za 250 000 dolarů, jednalo se o vysílací práva na světový šampionát roku 2010. Vysílací právě na šampionát roku 2014 pak měl prodat za 350 000. A však obratem měl tato práva prodat údajně za 15 až 20 milionů dolarů.

Švýcarští vyšetřovatelé se tak kromě toho zajímají o podezřelou platbu, která se uskutečnila před čtyřmi lety. Má se jednat o tom, že z účtu FIFA přistálo na účet Michela Platiniho, mimochodem nynějšího šéfa Evropské fotbalové federace a také kandidáta na nového šéfa FIFA, dva miliony švýcarských franků. Ty měl někdejší francouzský fotbalový reprezentant dostat za svou práci pro FIFA mezi lety 1999 a 2002. I Michela Platiniho proto vyslýchali švýcarské úřady, které také provedli během pátečního dne razii v samotném sídle FIFA.

Připomeňme, že celá aféra kolem FIFA vypukla letos ke konci května a to těsně před uskutečněním valné hromady FIFA, kde se konala volba samotného prezidenta této federace. Tehdy se uskutečnila razie v curyšském sídle FIFA a bylo při ní zatčeno devět vysoce postavených fotbalových funkcionářů, kteří byli obviněni z úplatkářství. Kromě nich bylo ze stejného činu obviněna i pětice spolupracovníků firem, které se zabývají prodejem vysílacích práv. Před týdnem se objevila zpráva o tom, že byl ze své funkce uvolněn Jérome Valcke, jenž je generálním sekretářem a jenž si měl vydělat na prodeji vstupenek, ovšem na černém trhu.

Sepp Blatter měl na dnešní tiskové konferenci mluvit o světovém šampionátu v roce 2022, který se bude konat v Kataru. V tiskovém prohlášení se zpřesňuje termín tohoto kontroverzního mistrovství. Kvůli klimatickým podmínkám se poprvé nebude kona v létě, ale mezi 21. listopadem a 18. prosincem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bez posil a generálky. Přesto má Baník svůj trumf

17.07.2018 13:04 Aktualizováno Ostrava - Do ročníku 2018/2019 vstoupí Baník Ostrava bez odehrané generálky s Rostovem a s…

Rozjede nakonec Bolt svou fotbalovou kariéru? Štěstí bude zkoušet v…

17.07.2018 12:33 Canberra - Už pryč jsou časy, kdy na světových atletických drahách pravidelně nadchnul svými výkony…

Dotáhl Chorvaty k nejlepšímu výsledku v historii, doma mu ale hrozí…

16.07.2018 21:08 Záhřeb - Především díky němu došla fotbalová chorvatská reprezentace tam, kam se na již skončivším…

Slávistický lodivod je spokojený s přípravou a vyhlíží další posilu

16.07.2018 18:40 Praha - Pražská Slavia jako jediná ze silné ligové trojice vyhrála generálku na ligu (2:1 s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama