Načerno pomalované obličeje a banány. Fotbalový průvod v Soči pobouřil

Soči - Negativní ohlasy sklidil slavnostní průvod v Soči uspořádaný k příležitosti propagace fotbalového Konfederačního poháru. Ruským městem, které bude hostit zápas Kamerunu, pochodovali lidé v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Fotbal, ilustrační fotografie

Konfederační pohár se už tradičně hraje v zemi organizátora nejbližšího mistrovství světa. Turnaj představuje generální zkoušku na světový šampionát a koná se rok před jeho vypuknutím.

V Rusku se na přelomu června a července střetne osm národních mužstev. Vítěze všech šesti kontinentálních mistrovství doplní hostitelská země a Němci coby úřadující mistři světa.

Soči, jedno z pořadatelských měst Konfederačního poháru, se na blížící akci rozhodlo upozornit slavnostním průvodem. Nápad tamějších zastupitelů ale schytal kritiku. Místní totiž kromě jiných převleků pochodovali městem v afrických šatech s načerno pomalovanými obličeji a banány kolem krku, což v doprovodu kamerunských vlajek a kamerunských fotbalových dresů mělo odkazovat na jednoho z účastníků, který v Soči nastoupí k utkání proti Německu.

Fotografie zachycující kontroverzní kostýmy byla později smazána z oficiálních stránek města Soči, na celou situaci ovšem upozornil nigerijský novinář Lolade Adewuyi, jenž studuje v Rusku a průvod viděl na vlastní oči. Podle něj někteří Rusové neví, že se dopouštějí rasových předsudků. "Oni jednoduše nechápou, že pomalovat si obličej načerno a vzít si banány může vyvolat problémy," citovala Adewuyiho americká tisková agentura.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se zatím k incidentu nevyjádřila. Starosta Soči v úterním prohlášení odmítl jakékoliv náznaky rasismu a prozradil, že průvod byl uspořádán s cílem navodit přátelskou atmosféru a oslavit rozmanité tradice z celého světa.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MS ve fotbale: Další krize favoritů! Oslabená Kolumbie nestačila na…

19.06.2018 16:02 Aktualizováno Saransk - Fotbalové mistrovství světa v Rusku je zatím plné překvapivých výsledků. Ty poslední…

Posmíváte se ruským fotbalistům? Poslanec je pohoršen, chce urážky trestat

19.06.2018 13:57 Moskva - Ruský poslanec Vitalij Milonov, který je znám jako ultrakonzervativní obhájce pravoslaví a…

Společnost O2 TV získala práva na nejvyšší českou fotbalovou ligu až do…

19.06.2018 12:25 Praha - Společnost O2 TV odkoupila od Pragosportu vysílací práva na první fotbalovou ligu na příští…

MS ve fotbale: Švédsku pomohlo video a Anglii Kane, belgický Lukaku…

18.06.2018 21:44 Aktualizováno Soči - Světový šampionát v Rusku dnes pokračoval dalšími zápasy. Penalta Granqvista přihrála…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama