Biatlonový skandál! Vedení IBU v čele s Bessebergem mělo za peníze přehlížet doping u Rusů

Salcburk - Jak píše francouzský deník Le Monde, během středečního dne provedla rakouská policie razii přímo v sídle Mezinárodní biatlonové federace IBU v Salcburku. Vyšetřuje se totiž jak šéf IBU Anders Besseberg, tak i generální sekretářka Nicole Reschová a to z toho důvodu, že je IBU podezřelé z přehlížení ruského dopingu. O této skutečnosti informovala Světová antidopingová federace WADA. Podle médií pak měla IBU přehlížet onen ruský doping za úplatky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Biatlon, ilustrační fotografie

V posledních hodinách se prověřovaly hned několik společností v zemích Evropské unie, jež se podílejí na prodeji televizních práv, přičemž vedle vyšetřovatelů z těchto zemí EU je do přípoadu zapojena i norská policie, která si pro změnu vzala na paškál hospodářskou kriminalitu. "Jsou podezřelí z ekonomických trestných činů. Na jakékoliv další otázky budou odpovídat rakouské úřady," stojí v prohlášení norské policie pro televizi NRK. To francouzský deník Le Monde přišel se šestnáctistránkovou zprávou WADA, v e kterém se píše, že "hlavním cílem korupce byla ochrana dopujících ruských biatlonistů."

Mimochodem právě o tomto hovořil v nedávném interview pro již zmiňovanou norskou televizi NRK Grigorij Rodčenkov, tedy bývalý šéf Ruské antidopingové agentury, jenž odstartoval celou aféru se státem řízeným dopingem v Rusku. Tehdy se totiž nechal slyšet, že vedení IBU přehlíží doping u ruských biatlonistů. A to i přesto, že výsledky dopingových kontrol byly v jejich případě údajně více než podezřelé.

Besseberg s Reschovou se rozhodli následně do uzavření vyšetřování odstoupit ze svých funkcí, což Nor, jenž tedy dosud IBU vedl, okomentoval následujícím způsobem: "Myslím, že je to správná věc. Obvinili nás kvůli několika podezřelým vzorkům krve a dalším věcem, kterým jsme prý nevěnovali dostatečnou pozornost." Dodejme, že tento dvaasedmdesátiletý sportovní funkcionář působí ve funkci šéfa IBU už od roku 1992, před nedávnem však oznámil, že se na podzim, kdy se bude konat kongres, již nebude o nejvyšší post ve světovém biatlonu ucházet.

Hned několik biatlonových reprezentací v minulosti otevřeně kritizovalo liknavý postup IBU pod Bessebergovým vedením směrem k Rusku a jeho dopingovému skandálu. Nejhlasitějšími krtikem pak byo Česko, které se kvůli tomu nezúčastnilo ani závěrečného dílu Světového poháru 2017/18, jenž se uskutečnil v ruské Ťumeni. Mimochodem, právě tam se za tři roky měl konat i biatlonový světový šampionát, po velkém tlaku bylo pak toto mistrovství přesunuto do Fieberbrunnu.

V souvislosti s volbou pořadatele tohoto světového šampionátu v roce 2021, která se udála před dvěma lety, se mluví o tom, že právě tehdy měli Rusové nabídnout biatlonovým volícím kongresmanům úplatky mezi 25 000 až 100 000 euro. Připomeňme, že o tento sportovní svátek usilovalo vedle Ruska a Slovinska i Česká republika.

Témata: Biatlon | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fortuna liga 1. kolo: Liga je tu! Mistr začal výhrou na Julisce, Zlín…

21.07.2018 19:18 Aktualizováno Plzeň - Nový název, nový formát. Další ročník fotbalové 1. ligy pod logem společnosti Fortuna…

Změní český fotbalista na Ostrovech dres? Z Brightonu by mohl přestoupit…

21.07.2018 15:54 Hull - I na Britských ostrovech samozřejmě probíhá letní přestupové období a proto není divu, že se…

Fanoušci AC Milán slaví. Jejich klub může zase hrát Evropskou ligu

21.07.2018 11:55 Lausanne/Řím - Fotbalisté italského AC Milán opět mohou nastoupit do Evropské ligy a to už od…

Hurá na Suboticu! Sparta vstoupí do pohárové Evropy v Srbsku

20.07.2018 07:59 Praha - Jako první vstoupí z českých zástupců do pohárové Evropy pražská Sparta. Ve druhém předkole…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama