FIFA pojmenovala největší problém letošního fotbalového MS. Je jím sexismus

Moskva - Po nadcházejícím víkendu bude letošní fotbalové mistrovství světa v Rusku minulostí, v neděli se totiž svět dozví, zda se novými mistry světa stanou Francouzi nebo Chorvaté. Rusové si zaslouží pochvalu za to, jak celý tento sportovní svátek zorganizovalo, nicméně vedle chvály si vyslechli od Mezinárodní fotbalové federace FIFA kritiku. Největším problémem tohoto mistrovství totiž ve čtvrtek FIFA označila sexismus. Konkrétně šéf antidiskriminační skupiny FARE Piara Powar na to upozornil následujícími slovy: „Během mistrovství světa ve fotbale jsme zatím zaznamenali 30 případů sexuálního obtěžování, převážně ruských žen přímo na ulici. Navíc ještě víme o 15 dalších případech obtěžování, které nahlásily novinářky.“

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Fotbal, ilustračni fotografie

Piara Powar, jehož zmiňovaná antidiskriminační skupina bojuje nejen logicky proti diskriminaci, ale i proti homofobii a právě sexismu, pak ve svém prohlášení pokračuje: „O většině incidentů, kdy ruskou ženu přímo na ulici obtěžovali dva fotbaloví fanoušci, se ani nedozvíme. Odhadujeme tedy, že těch případů bylo až desetkrát tolik."

I proto tak FIFA nařídila televizním společnostem mající práva na vysílání z fotbalového světového šampionátu, aby nenatáčela v hledištích atraktivní fanynky.

Vedle toho ale FIFA řešila i jiné problémy. Třeba potyčky mezi jednotlivými fanouškovskými tábory. „Největší pokutu dostala Argentina - 105 tisíc švýcarských franků. Bylo to za nepokoje fanoušků a incidenty po utkání s Chorvatskem,“ uvedl například Federico Addiechi, hlava komise FIFA pro udržitelnost a diverzitu. Tato komise pak také během šampionátu finančně potrestala i samotné hráče, zkrátka nepřišli ani Švýcaři Shaquiri a Xhaka, kteří za svou oslavu při duelu se Srbskem, během níž oslavovali Kosovo, až 225 000 korun. „Ty tresty i veřejná diskuze určitě pomohly tomu, aby si hráči uvědomili, že pro politiku nebo diskriminaci není na mistrovství světa místo. Nebo ve fotbale obecně,“ dodal k tomu Addiechi.

Nakonec však přeci jenom ze strany FIFA převládá spokojenost a to především s onou organizovaností turnaje, přestože před začátkem samotného mistrovství panovaly ve světě obavy z bezpečnosti. „Všichni jsme Svědky velmi přátelského mistrovství světa. Rusko přivítalo fanoušky s otevřenou náručí,“ zakončil Federico Addiechi.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fortuna liga 1. kolo: Liga je tu! Mistr začal výhrou na Julisce, Zlín…

21.07.2018 19:18 Aktualizováno Plzeň - Nový název, nový formát. Další ročník fotbalové 1. ligy pod logem společnosti Fortuna…

Změní český fotbalista na Ostrovech dres? Z Brightonu by mohl přestoupit…

21.07.2018 15:54 Hull - I na Britských ostrovech samozřejmě probíhá letní přestupové období a proto není divu, že se…

Fanoušci AC Milán slaví. Jejich klub může zase hrát Evropskou ligu

21.07.2018 11:55 Lausanne/Řím - Fotbalisté italského AC Milán opět mohou nastoupit do Evropské ligy a to už od…

Hurá na Suboticu! Sparta vstoupí do pohárové Evropy v Srbsku

20.07.2018 07:59 Praha - Jako první vstoupí z českých zástupců do pohárové Evropy pražská Sparta. Ve druhém předkole…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama