Horská služba se bojí alkoholu

Pec pod Sněžkou - Pracovníci horské služby nabádají lyžaře, aby se na sjezdovkách zdrželi nadměrné konzumace alkoholu. S přibývajícími promile v krvi jdou totiž ruku v ruce vážné úrazy, a kdo to s alkoholem přežene, nemá na sjezdovce co dělat. V pondělním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Nejsem zastáncem úplně nulové tolerance alkoholu. Nějaký ten grog v mrazivém prostředí k horám prostě patří. Lidé by si ale měli uvědomit, co snesou, a na lyže rozhodně nevyjíždět podnapilí," řekl LN v sobotu Vladimír Burian, službu konající záchranář v peci pod Sněžkou. V minulých letech se na svazích rozmnožily nehody způsobené právě pod vlivem alkoholu. "Je to podobné jako při řízení auta. Alkohol snižuje zábrany a rapidně zvyšuje víru ve vlastní schopnosti. Takový lyžař většinou ohrozí i další lidi na svahu," tvrdí náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Záchranáři si konkrétní statistiky úrazů, za kterými by se skrýval alkohol, nevedou. "My většinou dorazíme na místo za zraněným až na zavolání. Vidíme, zda je ten člověk opilý. Do záznamu o nehodě se ale nic podobného nevypisuje. Neděláme žádné dechové zkoušky nebo něco podobného. Na to nemáme čas ani vybavení - a ani dostatek lidí," uvedl Burian.

V českých zákonech nenajdete o alkoholu na sjezdovkách ani slovo, takže opilé lyžaře nemůže kontrolovat ani policie. Jinak je tomu třeba v Itálii. Policisté vás tam mohou nechat dýchnout přímo na sjezdovce. Stejně tak v části Rakouska. Nedávno se k českým soudům dostalo projednávání několika lyžařských nehod. A soudci začínají být přísnější.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama