ZOH: Padesátku klasického lyžování ovládl Fin Niskanen, Jakš skončil na skvělém osmém místě. Sjezd družstev vyhráli Švýcaři

Pchjongčchang - V sobotu byly vedle ostře sledovaného a nakonec pro Českou republiku tak úspěšného paralelního obřího slalomu ve snowboardu na programu i další závody s českou účastí. Například se jelo v klasickém lyžování padesát kilometrů, které absolvovali muži. Tohoto běhu na lyžích se zúčšastnili i čtyři čeští reprezentanti, přičemž tím nejlepším byl Martin Jakš, jenž nakonec skončil na výtečném osmém místě. Zlato putuje do Finska zásluhou Iivo Niskanena, který od začátku závodu svým soupeřům unikal natolik, že mu ostatní nestačili. Svou premiéru si na olympijských hrách odbyla i týmová soutěž ve sjezdovém lyžování, kterou nakonec vyhráli Švýcaři i s Wendy Holdenerovou v sestavě, pro kterou je to tak třetí cenný kov z těchto Her. Připomeňme, že tato Švýcarka získala stříbro ze slalomu a bronz z kombinace.

Přidejte svůj názor

Zimní olympijské hry 2018, Pchjongčchang - Jižní Korea

Ve většině případů vidí fanoušci, kteří sledují klasickou padesátku, neustále stejný průběh závodu. Všichni závodníci jedou od začátku pospolu a až v době, kdy se blíží cíl, se toto startovní pole roztrhá a až tehdy se útočí na medilové pozice. Na olympiádě v Pchjongčchangu už si ale všichni zvykli, že  nemusí platit nic, co doposud normálně v závodech platívá a nejinak tomu bylo i v tomto závodě. Od samého začátku totiž svým soupeřům unikal Fin Iivo Niskanen a přestože se k němu zanedlouho dostal Alexander Bolšunov, nikdo další na toto tempo nedokázal zareagovat.

Ztráta zbytku startovního pole v čele s tehdy třetím Alexejem Poltoraninem se neustále navyšovala, na vedoucí finsko-ruskou dvojici ztrácelo už něco přes minutu. A i když dělal Poltoranin co mohl, dohnali pak stejně Norové, kteří si taktéž brousili zuby na bronzovou medaili. Mezitím se ocitl na čele ruský reprezentant Bolšunov, kterému se podařilo osm kilometrů před cílem odtrhnout se na chvíli od Fina a to i půroto, že se narozhodl vyměnit si na závěrečnou pasáž lyže, tak jak to udělali všichni ostatní.

Jenže pak se projevily naplno lyžařské schopnosti klasika Niskanena a i díky lépe jedoucím lyžím se za chvíli na vedoucí Rusa dotáhl. Na zavěrečném sjezdu se pak podařilo Finového Bolšunova předjet a na stadion tak vjížděl s náskokem před ním a jel si tak pro zlatou olympijskou medaili. Olympijští sportovci z Ruska získali nejen stříbro, ale i bronz, o který se  bojovalo do posledních metrů. Nakonec si pro něj dojel Andrej Larkov, když v posledním stoupání udal takové tempo, že na něj už včas nestihli zareagovat Alex Harvey a Martin Johnsrud Sundby. Larkov pak projel cílem ve chvíli, kdy ztrácel na prvního Niskanena dvě minuty a 37 vteřin. S více než čtyřminutovou ztrátou se pak v cíli objevil na velice slušné a pro něj až nečekané osmé pozici Martin Jakš.

Premiérová soutěž družstev alpských lyžařů přinesla pro Holdenerovou třetí cenný kov z těchto Her

To čeští alpští lyžaři ve složení Gabriela Capová, Martina Dubovská, Ondřej Berndt a Filip Forejtek nikterak nepřekvapili v premiérové olympijské soutěži družstev alspkých lyžařů, pro které to byl navíc poslední závod v rámci programu letošních Zimních olympijských her. České kvarteto totiž vypadlo už v osmifinále, kde nestačilo na Itálii, proti které vybojovala bod akorát Dubovská, jejíž soupeřkou byla Costazzaová. V další jízdě byla Capová pomalejší než Irene Curtoniová, oba čeští muži pak své jízdy ani nedokončili.

Nejen Denise Feierabendová, Daniel Yule a Ramon Zenhäusern byli součástí nejúspěšnějšího švýcarského kvarteta, ale především i Wendy Holdenerová měla také podíl na tomto úspěchu pro zemi helvétského kříže. Ke stříbru a bronzu z této olympiády tak si do své sbírky přidala rovnou zlato a vedle toho to tak byl i sedmý cenný kov pro švýcarskou výpravu ze sjezdového lyžování. Vyrovnala tak tím lyžařskou velmoc Rakousko, kterému v sestavě chyběl Marcel Hirscher. Nebyl jediným, kdo tento závod vynechal. Za Američany například nezávodila ani Mikaela Shiffrinová.

Sedmou medaili ze sjezdu v Pchjongčchangu získali i Norové, pro které to byla navíc 38. medaile na těchto Hrách, což je rekordní počet v historii olympiády.

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V PCHJONGČHANGU 2018 - konečné výsledky (24.2.2018):

Běh na lyžích, muži - 50 km klasicky: 

1. Niskanen (Fin.) 2:08:22,1
2. Bolšunov -18,7
3. Larkov (oba OSR) -2:37,5
4. Harvey (Kan.) -2:43,6
5. Sundby -2:43,7
6. Holund (oba Nor.) -2:50,1
7. Rickardsson (Švéd.) -3:50,4
8. Jakš -4:10,5
9. D. Cologna (Švýc.) -4:21,1
10. Iversen (Nor.) -4:36,9

...

41. Razým -13:44,7
55. Knop -20:58,8
Rypl nedokončil

Alpské lyžování - týmová soutěž:

1. Švýcarsko
2. Rakousko
3. Norsko

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světový sport pláče. Olympijská vítězka tragicky zemřela

30.07.2018 12:20 Oslo - Do světa sportu se rozběhla velmi smutná zpráva. Bývalá norská reprezentantka v běhu na…

Británie truchlí: Snowboardcrossařka Ellie Soutterová zemřela v den svých…

27.07.2018 13:53 Sportovním světem otřásla smrt mladé britské snowboardcrossařky Ellie Soutterové. Nadaná…

Vrah krasobruslaře Tena (†25) byl zadržen, druhý útočník stále prchá

20.07.2018 10:19 Almaty - Policie v Kazachstánu zadržela jednoho z dvojice mužů podezřelých z vraždy krasobruslaře…

Nadějný krasobruslař Ten zemřel po přepadení na ulici, ztratil tři litry…

19.07.2018 17:46 Aktualizováno Almaty - Dva muži na ulici kazašské metropole pobodali krasobruslaře Denise Tena. Bronzový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Sportu

reklama
reklama